Przedszkole Samorządowe 34 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 34 w Kielcach

Koncepcja pracy przedszkola

PROGRAM ROZWOJU PRZEDSZKOLA

NA LATA 2023 -2027

OPRACOWANY I ZATWIERDZONY NA POSIEDZENIU RADY PEDAGOGICZNEJ DNIA 29 sierpnia 2017 roku.

 

PODSTAWA PRAWNA

Program Rozwoju Przedszkola oparty jest na celach i zadaniach zawartychw aktach prawnych:

● Ustawie o Systemie Oświaty z dnia 07 września 1991 roku (Dz.U. z 1996 roku. Nr 67, poz.329, z późnniejszymi zmianami).

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (Dz U z 2017 roku, poz 59)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2013r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz U. z 2013r. poz 560)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz U. z 2014 roku, poz. 59 i 949)

 

WIZJA PRZEDSZKOLA

 

NASZYM NAJWIĘKSZYM DOBREM JEST DOBRO DZIECKA, PRZYGOTOWUJEMY JE DO ODNOSZENIA SUKCESÓW I RADZENIA SOBIE Z TRUDNOŚCIAMI

Motto:

„..... Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością

rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną, wybitną inteligencją

i zadatkami na rozwijanie wszelkiej twórczości oraz dużym talentem

społecznym. Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego

rozwoju........”

                                                                         Dawid Lewis

MISJA PRZEDSZKOLA

  • Jesteśmy po to, aby każdego dnia tworzyć warunki sprzyjające spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej i twórczej dziecka w warunkach zdrowia i bezpieczeństwa.
  • Pragniemy zaszczepić u dzieci radość tworzenia oraz wykonywania różnorodnych ćwiczeń, umożliwić prezentowanie własnych zabaw ruchowych i uświadomić dobroczynny wpływ ruchu dla zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia.
  • Chcemy ukazać dzieciom wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponują, kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie, wyposażyć ich w wiedzę i umiejętności, ukształtować odpowiednie nawyki i postawy.
  • Zmierzamy do wychowania dziecka jako świadomego i aktywnego podmiotu działań prozdrowotnych.
  • Naszymi walorami są: kompetentna i wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz serdeczna, życzliwa, sprzyjająca dziecku i rodzicom atmosfera.

 

NASZE PRZEDSZKOLE O SOBIE

  

   Przedszkole Nr 34 zlokalizowane jest w zachodniej części miasta Kielce przy ul. Kowalczewskiego 9.

   Organem prowadzącym placówkę jest Urząd Miasta Kielce.  Nadzór  pedagogiczny  sprawuje  Świętokrzyski Kurator Oświaty. Od 2007 r. dyrektorem Przedszkola Nr 34 w Kielcach jest mgr Halina Bętkowska. Przedszkole mieści się w 4 budynkach na Osiedlach: Dalnia i Ślichowice.

  Oddziały I, II, III mieszczą się w trzech budynkach parterowych, dobudowanych do bloków mieszkalnych. Oddział I usytuowany jest w budynku przy ul. Kowalczewskiego 9, oddział II mieści się w budynku przy ul. Puscha 3 a oddział III przy ul. Jagiełły 6. W każdym budynku znajdują się przestronne sale zabaw i zajęć, bogato wyposażone w atrakcyjne zabawki i pomoce dydaktyczne oraz kąciki tematyczne, szatnie z indywidualnymi szafkami dla dzieci. Budynki oddziałów I i II otoczone są placami zabaw z bezpiecznymi dla dzieci urządzeniami. Dzieci uczęszczające do oddziału III korzystają z placów zabaw swoich kolegów lub z osiedlowego placu zabaw. Od 01.10.2011 r. przedszkole zwiększyło swoją działalność ze względu na powstanie nowego budynku przy ul. Szajnowicza Iwanowa 15. Budynek powstał specjalnie dla potrzeb i celów edukacji przedszkolnej. Mieści się w wolnostojącym, dużym, dwukondygnacyjnym budynku. Posiada przyległe place zabaw. Teren przedszkolnego placu z piaszczystą nawierzchnią, wyposażony jest w urządzenia do zabaw, piaskownice. Budynek przedszkola i przylegające do niego plac znajdują się na terenie ogrodzonym.

   Sale przedszkolne są wielofunkcyjne, widne, bezpieczne, funkcjonalne, dobrze wyposażone i estetyczne, a także co istotne - dostosowane do potrzeby możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystkie pomieszczenia z których korzystają nasi wychowankowie sprzyjają ich dobremu samopoczuciu, są urządzone zgodnie z ic potrzebami. Nic w ich urządzeniu nie jest sprawą przypadku i nic nie ogranicza swobody dzieci. Sale służą do zabawy, pracy, odpoczynku oraz spożywania posiłków. Jest w nich to, co konieczne, a różne możliwości psychoruchowe, potrzeby, różnice w poziomie rozwoju umysłowego i fizycznego, odmienne wymagania programowe sugerują o „inności” ich zagospodarowania.Kameralne warunki wynikające z usytuowania trzech oddziałów i wysokie standardy europejskie w pozostałych pięciu sprawiają, że przedszkole cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Życzliwa atmosfera, poczucie bezpieczeństwa, wykwalifikowana kadra pedagogiczna, poziom przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole oraz współpraca z instytucjami i ciekawymi ludźmi to atuty, by dziecko było wychowankiem Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach.

     Do przedszkola aktualnie uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Od wielu już lat liczba chętnych dzieci jest większa niż liczba miejsc. Dzieci zorganizowane są w 8 grupach zróżnicowanych pod względem wieku:

Maluchy                           –  (3 latki)

Średniaki                          – (4- 5-latki)

Starszaki                          –  (5- 6-latki)

100% dzieci, które uczęszczają do naszego przedszkola jest mieszkańcami miasta Kielce. Rodzice są klientami wymagającymi, oczekującymi od placówki szerokiego zakresu działań wychowawczo - opiekuńczych.

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 16.30. Zapewnia dzieciom nie tylko realizację podstawy programowej, ale także umożliwia udział w zajęciach rytmicznych (gr.I- VIII),języka angielskiego(gr. I - VIII), religii (dzieci 5 i 6-letnie).
   Ramowy rozkład dnia ułożony jest zgodnie z zaleceniami podstawy programowej.

 

Przedszkole zatrudnia:

  • 22 nauczycieli (w tym dyrektor),
  • 20 pracowników obsługi i administracji.

 

Kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje i duże kompetencje. Wszystkie nauczycielki posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym o kierunku kształcenia zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna.

Mamy  12 nauczycieli dyplomowanych, 4 nauczycieli mianowanych, 6 nauczycieli początkujących. Nauczyciele systematycznie uczestniczą w warsztatach, kursach i szkoleniach.

 

BAZA PRZEDSZKOLA

Placówka posiada 8 sal dydaktycznych wyposażonych w nowoczesne, atestowane meble dostosowane do wzrostu dzieci i do właściwego ułożenia dla nich pomocy wraz z przyległymi do nich łazienkami.

Przedszkole posiada o wysokich standardach blok kuchenny, sanitariaty i pomieszczenia administracyjne.

 

WARUNKI PRACY I CELE PEDAGOGICZNE                                          

  W całokształcie naszej pracy na pierwszym miejscu stawiamy DZIECKO I JEGO DOBRO.  Staramy się tak organizować warunki, by każde dziecko rozwijało swoje zainteresowania i osiągało sukces na miarę swoich możliwości.

   Przestronne pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie przedszkola, w tym środki dydaktyczne, pozwalają na realizację przyjętych programów. Nowoczesne meble i kąciki zainteresowań oraz atrakcyjne zabawki zachęcają do swobodnej zabawy. Teren przedszkolny sprzyja zabawom na powietrzu oraz prowadzeniu obserwacji przyrodniczych.

   W naszym przedszkolu staramy się szczególnie dbać o dzieci wymagające dodatkowej stymulacji. W trosce o wyrównywanie szans, niektóre dzieci uczestniczą w zajęciach wyrównawczych, pozwalających na usprawnianie funkcji istotnych dla ich poprawnego rozwoju. Systematyczne zajęcia logopedyczne pomagają dzieciom przezwyciężyć problemy związane z wadą wymowy, a zajęcia gimnastyki korekcyjnej przeciwdziałają wadom postawy.

   Dbamy o to, aby dzieci codziennie przebywały na świeżym powietrzu. Przedszkolny plac zabaw jest doskonały do zajęć ruchowych, a także do czynienia różnych obserwacji przyrodniczych.

   Zwracamy także uwagę na wypoczynek dzieci. Młodsze dzieci leżakują, natomiast starsze uczestniczą w zajęciach relaksacyjnych, podczas których słuchają muzyki lub utworów z kanonu literatury dziecięcej.

   Pobyt dzieci w przedszkolu staramy się uatrakcyjniać poprzez udział w wycieczkach, przedstawieniach teatralnych, koncertach, zajęciach edukacyjnych w muzeach i innych ośrodkach naukowo - dydaktycznych. Szczególną wagę przywiązujemy do działań integrujących dzieci. W tym celu organizujemy spotkania społeczności przedszkolnej – wspólne zabawy i pikniki.

   Przedszkole swoje cele realizuje poprzez zabawę i edukację dzieci.

Przedszkole ma na celu:

- stwarzanie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania w środowisku rodzinnym i przedszkolnym,

- zapewnienie dzieciom możliwości wszechstronnego rozwoju i przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkole,

- wspieranie we wszystkich sferach (psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, duchowej, moralnej, zdrowotnej), z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka,

- diagnozowanie i rozwijanie umiejętności dzieci,

- wspomaganie dzieci w rozwijaniu umiejętności, uzdolnień,

- wychowywanie dzieci tak, aby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe,

- kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nowych i trudnych, włącznie z sytuacją porażki,

- rozwijanie umiejętności społecznych, które warunkują poprawność relacji z dziećmi i dorosłymi,

- stwarzanie warunków rozwoju dzieciom o zróżnicowanych możliwościach i umiejętnościach,

- poszerzanie wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym, technicznym,

- kształtowanie postawy „zdrowego stylu życia”,

- rozwijanie sprawności fizycznej,

- wprowadzanie dzieci w świat sztuki i rozwijanie umiejętności prezentowania obserwowanej rzeczywistości, odczuć poprzez różne formy ekspresji artystycznej,

- kształtowanie poczucia przynależności społecznej, narodowej, wspomaganie rodziców w wychowaniu dziecka,

- efektywne angażowanie rodziców do realizacji zadań określonych w koncepcji,

- promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym.

   Cele te są realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola, które także szczegółowo określa nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego.

   Cele wychowania przedszkolnego realizujemy przez wybrane lub opracowane przez nauczycieli programy wychowania przedszkolnego, zgodne z nową podstawą programową.

   W poszczególnych grupach nauczyciele realizują:

-  programy edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci – "Program wychowania przedszkolnego - nauczania języka angielskiego" - Nowa Era, Program wychowania przedszkolnego "Dar zabawy" - Wyd. Zakład Pomocy Szkole, Program wychowania przedszkolnego "Nasze przedszkole" - MAC S.A., Program wychowania przedszkolnego "Trampolina", Program wychowania przedszkolnego "Zbieram, poszukuję, badam", Program "Edukacja zdrowotna", Program "W radości dzieci Bożych" - Wydawnictwo "Jedność",

- programy własne: "Program Wychowawczy", "Program Profilaktyki", "Moja mała Ojczyzna", "Zdolny przedszkolak".
,

PRZEDSZKOLE JEST MIEJSCEM DOBREJ ZABAWY, MĄDROŚCIĄ, SZCZĘŚCIEM I RADOŚCIĄ.

   Ponieważ każde dziecko jest inne i ma swoje mocne i słabe strony - nasze przedszkole jest miejscem, w którym, każdy wychowanek ma możliwość rozwoju. Poprzez swobodną zabawę rozwija swoje zainteresowania, możliwości, upodobania. Swoboda wyboru działań, umożliwia nauczycielowi diagnozę zainteresowań i umiejętności każdego dziecka, a ta pozwala nie tylko na określenie jego potencjału, ale także na kreowanie warunków i dobór sposobów jego rozwijania.

   Rodzice poprzez współpracę z nauczycielami wspomagają w zdiagnozowaniu potencjału dziecka i uczestniczą w działaniach przedszkola, ukierunkowanych na wszechstronny rozwój wychowanków.

   Głównym zadaniem nauczycieli jest wspomaganie dzieci w ich indywidualnym rozwoju. Odbywa się to poprzez wnikliwą i systematyczną obserwację wychowanków i ich działań. Nauczyciele wspomagają dzieci, rozbudzają, motywują do samodzielnego, indywidualnego działania.

 

METODY PRACY Z DZIECKIEM

   Do realizacji obowiązujących treści programowych wychowania przedszkolnego, wykorzystujemy metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności jaką jest zabawa. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem w/w metod uwzględnia wielostronny rozwój dziecka. Do metod tych należą m.in.:

- metoda prof. Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej – dziecięca matematyka,

- ruch rozwijający Weroniki Sherborne – metoda gwarantująca prawidłowy rozwój fizyczny dziecka i pomagająca zdobyć poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Stwarza okazję do współdziałania i partnerstwa oraz umiejętności rozluźniania się po okresie napięcia i koncentracji,

-dramy - uczą poprzez osobiste doświadczenie – uczestnictwo lub obserwowanie scenek. Rozwija umiejętność wyrażania siebie poprzez dialog w rolach sytuacyjnych, gry i zabawy,

- gimnastyka ekspresyjna Rudolfa Labana - improwizacja rytmu i wyobraźni metoda Carla Orfa,

- pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA - zabawy i gry integrujące grupę, wyzwalające aktywność,

- gimnastyka mózgu Paula Dennisona – to ćwiczenia relaksacyjne i energetyzujące służące integracji półkul mózgowych w celu efektywniejszego działania. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi, pomaga przezwyciężyć rozmaite trudności dziecka.

- aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss.

- techniki relaksacyjne, parateatralne, bajkoterapia.

- Metoda Dobrego Startu – metoda słuchowo – wzrokowo - ruchowa, w której ważną role odgrywają 3 elementy: słuchowy (piosenka), wzrokowy (wzory graficzne), motoryczny (wykonywanie ruchów w czasie odtwarzania wzorów graficznych zharmonizowanych z rytmem piosenki) – poznawanie wielozmysłowe.

FORMY PRACY

- praca indywidualna,

- praca w małych zespołach,

- praca z całą grupą.

 

REGUŁY PRACY Z DZIECKIEM

- jednolity system motywacyjny,

- reguły dla rodziców (ujednolicone oddziaływania wychowawcze na płaszczyźnie rodzic – dziecko, nauczyciel – dziecko, respektowanie opinii nauczyciel – rodzic, rodzic – nauczyciel),

- rodzice i nauczyciele zobowiązani są do współdziałania ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określania drogi jego indywidualnego rozwoju.

 

ROLA NAUCZYCIELA – WYCHOWAWCY

„Wychowawca musi dać odczuć swoją obecność dziecku, które szuka, a skryć się przed tym, które znalazło.”

                                                                                                      M. Montessori

   Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój. Nauczyciele w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci. Znają potrzeby i zainteresowania podopiecznych i posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań, są dobrze przygotowani merytorycznie i metodycznie. Poszukują innowacyjnych rozwiązań, mają wysokie kwalifikacje, pracują z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności. Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględnia ich potrzeby i oczekiwania. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane.

   Wszyscy pracownicy przedszkola współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.

   Nauczyciel – wychowawca jest osobą bardzo znaczącą dla dziecka w przedszkolu. Ma na nie ogromny wpływ. Nauczycielki są postrzegane jako osoby bliskie, wzór do naśladowania, osoby kompetentne, umiejące sobie poradzić z problemami dnia codziennego. Mają świadomość, że dzieci będą je naśladować. Gdy popełnią błąd przyznają się do tego, umieją przeprosić, poprawić swoje zachowanie.

   Podstawową rolą jako wychowawców jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci i zaspokajanie najważniejszych potrzeb biologicznych i psychicznych. Wiąże się z tym  wychowanie prozdrowotne, kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, higienicznych, dbanie o wypoczynek poprzez organizowanie kącików relaksacyjnych, leżakowania, wietrzenia sali, wychodzenia na spacery.

    Dbamy o to, żeby sprzęty, narzędzia, zabawki nie zagrażały bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci, żeby powierzone naszej opiece dzieci nie były narażone na nadmierny hałas lub nadmiar bodźców. Naszą rolą jest również zdobycie informacji na temat zdrowia poszczególnych dzieci i uwzględnienie ich w codziennej pracy (np. specjalna dieta, ograniczenie niektórych form aktywności). Ważne jest obserwowanie samopoczucia dzieci każdego dnia i w przypadku dostrzeżenia niepokojących zmian, odpowiednie reagowanie (udzielenie pierwszej pomocy, zawiadomienie rodziców).

    Dbamy o właściwą atmosferę w grupie. Staramy się, żeby dzieci czuły się w niej dobrze, miały poczucie akceptacji, zrozumienia, życzliwości ze strony nauczycieli. Staramy się utrzymywać z dziećmi ścisły kontakt emocjonalny.

    Ważnym naszym zadaniem jest stymulowanie rozwoju psychofizycznego dzieci poprzez zadbanie o właściwe wyposażenie sali w zabawki i pomoce dydaktyczne, organizowanie zajęć i zabaw, stwarzanie wielu okazji do własnej, twórczej aktywności. Inspirujemy wychowanków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i uzdolnień przez zachęcanie do podejmowania różnych form działalności (np. udział w konkursach, występach artystycznych, sportowych itp.).

    W toku wnikliwej obserwacji dzieci dostrzegamy ich deficyty rozwojowe, organizujemy, we współpracy z rodzicami i specjalistami, odpowiednią pomoc.

    Kolejnym naszym zadaniem jest dbałość o rozwój społeczny dzieci. Uczymy przestrzegania norm społecznych, umiejętności komunikowania się ze sobą i z dorosłymi, umiejętności wyrażania swoich odczuć i myśli. Dziecko ma prawo wyrazić swoje emocje (pozytywne i negatywne oraz być wysłuchanym).     Uczymy szacunku dla drugiego człowieka (młodego, starego, chorego). Pomagamy i uczymy rozwiązywać konflikty w grupie. Tworzymy okazje do tego, żeby dzieci mogły przeżywać pozytywne uczucia, wzruszenia (np. w czasie uroczystości przedszkolnych, świąt).

   Zwracamy uwagę na szacunek dzieci do świata przyrody.

    Naszym zadaniem jest również przygotowanie dzieci do podjęcia nauki szkolnej, jako następnego, ważnego etapu rozwojowego (prowadzimy zajęcia dydaktyczne określone w programie wychowania przedszkolnego).

   Jako wzór osobowy dla dzieci zwracamy uwagę na swój wygląd i zachowanie, sposób porozumiewania się itp.

    Dbamy o swój warsztat pracy, systematycznie wzbogacamy swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

 

WIZJA DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

   Nasze przedszkole jest miejscem przyjaznego spotkania dzieci o różnym stopniu rozwoju. Dzieci bawią się wspólnie, są otwarte, tolerancyjne, rozumieją i akceptują potrzeby drugiego człowieka. Są serdeczne wobec innych, pomagają sobie wzajemnie, przyjmują odpowiedzialność za siebie i innych. Potrafią świadomie podejmować decyzje, dokonywać właściwych wyborów i ocen, rozwiązywać konflikty, oceniać swoje postępowanie, rozróżniać dobro i zło, zapobiegają agresji. Nauczyciele gwarantują każdemu dziecku możliwości odnoszenia sukcesów.

   Dzieci uczą się przez doświadczenie – pomaga im w tym odpowiednie przygotowanie przestrzeni przedszkolnej. W działalności edukacyjnej nauczycielki preferują zadania otwarte, rozwijające u dzieci twórcze nastawienie do rzeczywistości. Dzieci są samodzielne i zaradne, wykazują pomysłowość i inicjatywę.

   W przedszkolu panuje swoboda i atmosfera domowa. Dzieci współdecydują o formie aktywności, a nauczyciel stara się wzmacniać wszelkie przejawy zachowań konstruktywnych: opiekuńczość, chęć pomocy innym, zrozumienie, współpracę, poczucie odpowiedzialności, aktywność poznawczą.

   Program wychowawczo – dydaktyczny dostosowany jest do potrzeb i oczekiwań dzieci i rodziców. W przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia dodatkowe rozwijające zainteresowania dzieci. W wyniku prowadzonego w naszym przedszkolu procesu dydaktyczno – wychowawczego nasi wychowankowie osiągają taki stopień rozwoju umysłowego i emocjonalnego, który umożliwia im podjęcie nauki w szkole. Dziecko kończące edukację przedszkolną to nowa wartość, osoba znacznie bardziej samodzielna, wykazująca się wyższym poziomem sprawności i umiejętności, posiadająca znacznie szersze horyzonty wiedzy niż wtedy, gdy przekraczało pierwszy raz próg przedszkola.

    Aktywność dziecka podejmowana w czasie edukacji w przedszkolu sprawia, że jest ono bardziej świadome swoich możliwości, osobistych dążeń, upodobań, gradacji uznawanych wartości oraz własnego wpływu na przekształcanie otaczającej je rzeczywistości.

    Życzeniem naszym jest, aby wszyscy nasi wychowankowie kończyli edukację przedszkolną szczęśliwi, bogatsi w doświadczenia i gotowi do podjęcia obowiązku szkolnego.

 

MODEL ABSOLWENTA:

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

■        potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia,

■        wykazuje:

- motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego

- zainteresowanie treściami nauczania, chęć poznawania czegoś nowego,

- umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia, korzystania z posiadanych wiadomości, uważnego słuchania,

- umiejętność koncentracji, pracy przez dłuższy czas, wytrwałość,

- umiejętność radzenia sobie z trudnościami (nie zniechęca się, gdy mu się coś nie uda, podejmuje próby radzenia sobie z zadaniem),

- umiejętność współpracy w grupie (podporządkowuje się poleceniom, normom, umie współdziałać z innymi),

- tolerancję wobec innych, odmiennych postaw, przekonań,

- samodzielność,

- odporność na stres (sytuacje problemowe, konflikty z kolegami);

■        posiada:

- zdolność do obdarzania nauczycielki (i innych dorosłych) uwagą i porozumiewania się z nią w zrozumiały dla niej sposób,

 - wyobrażenie o obowiązkach wynikających z roli ucznia,

- podstawową wiedzę o świecie;

■        umie:

- cieszyć się z własnych osiągnięć i odczuwać satysfakcję, gdy samodzielnie wykona zadanie,

- posługiwać się zdobyczami techniki (RTV, komputer i inne);

■        rozumie, zna, przestrzega:

- prawa dziecka i respektuje prawa innych ludzi,

- zasady bezpieczeństwa, zasad higieny, dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną,

- zasady kultury współżycia, postępowania,

- kulturę i dziedzictwo własnego regionu, symbole narodowe,

- potrzebę szanowania przyrody i środowiska (prezentuje postawę proekologiczną),

■        nie obawia się:

- występować publicznie – reprezentować grupę, przedszkole,

- chwalić się swoimi pomysłami, osiągnięciami artystycznymi, sportowymi, sukcesami,

- wykazywać inicjatywy w działaniu,

- wyrażania swoich uczuć,

- jest odpowiedzialne za siebie i posiada umiejętność oceniania swojej pracy.

 

W NASZYM PRZEDSZKOLU DZIECKO MA PRAWO DO:

  • życia i rozwoju,
  • swobody myśli, sumienia i wyznania,
  • aktywnej, serdecznej miłości i ciepła,
  • spokoju i samotności, gdy tego chce,
  • snu lub wypoczynku, jeśli jest zmęczone,
  • indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa tego rozwoju,
  • pomocy i ochrony przy pokonywaniu przeżyć wywołanych przemocą,
  • wypowiedzi i aktywnej dyskusji z dorosłymi i dziećmi
  • wspólnoty i solidarności w grupie,
  • aktywnego kształtowania kontaktów socjalnych i otrzymania w tym pomocy,
  • zabawy i wyboru towarzyszy zabaw,
  • pomocy ze strony dorosłych i kontaktów z nimi na zasadzie równouprawnienia,
  • nauki, informacji, badania i eksperymentowania,
  • nauki, jak podchodzić do niebezpieczeństw,
  • oświadczania konsekwencji swojego zachowania,
  • zdrowego żywienia.

 

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

   W procesie wychowania i edukacji w przedszkolu rodzice muszą brać aktywny udział. Nauczyciel przedszkola obok głównych odbiorców swoich działań jakimi są dzieci, pozostaje w rozlicznych interakcjach z rodzicami swoich podopiecznych. Rodzice w przedszkolu traktowani są jak partnerzy w procesie wychowania. Zadaniem wszystkich pracowników placówki jest dbałość o pozytywne relacje z rodzicami, gdyż nie można realizować ideałów integracji bez pozyskania dla niej przychylności rodziców. Dlatego naszym celem jest włączanie ich w proces wychowawczo - dydaktyczny. Rodzice są dla nas równoprawnymi członkami społeczności przedszkolnej. Staramy się traktować ich podmiotowo i partnersko. Jesteśmy przekonani, że jeśli przed rodzicami otworzy się przedszkole, to będą pałniej uczestniczyć w wychowaniu i kształceniu swoich dzieci. Ważną sprawą jest aktywne włączanie rodziców do działalności przedszkola oraz kształtowanie w nich poczucia odpowiedzialności za nie. Samorządną reprezentację rodziców w placówce Stanowi Rada Rodziców. Rodzice mają prawo decydować o wyżywieniu dzieci, zajęciach dodatkowych. Rodzice opiniują pracę nauczycieli i dyrektora przedszkola. Nauczyciele wspólnie z rodzicami pomagają sobie wzajemnie w organizowaniu wycieczek, imprez, zajęć otwartych, w urządzaniu sali, urządzaniu kącików. Rodzice pomagają w przeprowadzaniu akcji charytatywnych.

Celem współpracy przedszkola z rodzicami jest:

- dążenie do jednolitości oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych przedszkola i środowiska rodzinnego;

- wszechstronny rozwój dziecka;

- nawiązanie dobrego kontaktu z rodzicami;

- zapoznanie rodziców z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy dydaktyczno – wychowawczej;

- przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu;

- przekazanie informacji o stanie gotowości szkolnej dziecka, aby rodzice mogli je w osiąganiu tej gotowości odpowiednio wspomagać;

- przekazywanie porad i wskazówek w rozpoznawaniu przyczyn i trudności wychowawczych dziecka oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy;

- wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji między pokoleniowych;

- włączanie rodziców do życia grupy i przedszkola;

- angażowanie rodziców w prace na rzecz placówki;

- podnoszenie świadomości edukacyjnej;

- ukazywanie przedszkola jako placówki aktywnej, realizującej oczekiwania rodziców;

- promowanie placówki w środowisku lokalnym.

 

Główne formy współpracy z rodzicami:

Zajęcia adaptacyjne.

Prowadzenie kącika dla rodziców.

Eksponowanie na tablicy ogłoszeń zadań dydaktyczno-wychowawczych, wierszy, piosenek.

Eksponowanie prac plastycznych dzieci.

Organizowanie i prowadzenie zebrań ogólnych, grupowych z rodzicami i Radą Rodziców.

Prowadzenie zajęć otwartych z aktywnym udziałem rodziców.

Utrzymywanie kontaktów indywidualnych.

Organizowanie akcji charytatywnych i zbiórek surowców wtórnych.

Angażowanie w pracę na rzecz przedszkola i grupy.

Włączanie w organizację wycieczek, konkursów, uroczystości i imprez.

Zapraszanie rodziców w charakterze gości na uroczystości przedszkolne.

Podczas zebrań grupowych organizowanych na początku roku szkolnego zapoznajemy rodziców z rozkładem dnia w przedszkolu, z tygodniowym planem zajęć, metodami pracy z dziećmi. Zapraszając rodziców na zajęcia otwarte chcemy pokazać w jaki sposób realizujemy konkretne zadania. Zapoznajemy z celami, stosowanymi metodami oraz oczekiwanymi osiągnięciami dzieci. Informujemy rodziców o wszystkich zajęciach organizowanych poza przedszkolem - wycieczki, udział w imprezach, itp. Systematycznie prezentujemy wytwory plastyczne dzieci na wystawie w holu przedszkola oraz w salach. okazjonalnie organizujemy wystawki tematyczne zgodnie z zadaniami zawartymi w rocznym planie pracy. Prace dzieci gromadzimy w teczkach, segregatorach indywidualnych, które są udostępniane rodzicom w czasie zebrań grupowych oraz podczas kontaktów indywidualnych. Osiągnięcia i umiejętności dzieci prezentujemy też podczas uroczystości przedszkolnych.

Prowadzimy też tradycyjną kronikę przedszkolną.

 

WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM

   Nasze przedszkole jest przedszkolem otwartym. Ma „otwarte drzwi” zarówno dla rodziców jak i środowiska w którym działa – jest jego integralnym elementem. Współpracujemy m.in. z:

  • Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - udział w licznych szkoleniach, kursach, konferencjach nauczycieli z naszej placówki,
  • Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - udział w licznych szkoleniach, kursach, konferencjach nauczycieli z naszej placówki,
  • SRD KMP w Kielcach,
  • Ochotniczą Strażą Pożarną,
  • Zielenią Miejską,
  • Teatrem Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach,
  • Szkołą Podstawową Nr 34 oraz Nr 25 w Kielcach w zakresie zapoznawania naszych 6-latków ze środowiskiem szkolnym, a także utrzymywania kontaktów,
  • z naszymi byłymi wychowankami,
  • Urząd Pocztowy,
  • MZPPP w Kielcach w zakresie konsultacji rodziców z psychologiem, pedagogiem, logopedą w sprawie dzieci. Korzystanie z porad i opinii specjalistów na temat zachowań dzieci oraz rozwoju mowy,
  • Liga Ochrony Przyrody w Kielcach,
  • Przedszkolami Samorządowymi w Kielcach w zakresie wzajemnego udziału dzieci w imprezach przedszkolnych,
  • Biblioteką Rejonową w zakresie spotkań połączonych z konkursami plastycznymi,
  • ATUT- zajęcia muzyczno- taneczne,
  • Radiem Kielce,
  • I Społeczną Szkołą Podstawową,
  • Ośrodkiem Kultury ZIEMOWIT
  • Domem Kultury ,,Zameczek” w Kielcach,
  • artystami różnych teatrów o zasięgu ogólnopolskim w zakresie edukacji teatralnej dzieci : Studio Małych Form Scenicznych z Krakowa,  Teatr ,,MASKA” z Krakowa,  Studio Małych Form Teatralnych ,, Narwal”,
  • Przedszkolami na terenie całej Polski- udział w konkursach plastyczno- technicznych.

 

TRADYCJE PRZEDSZKOLNE

   Przedszkole jest placówką w której świetnie czują się dzieci, na uwagę i zrozumienie mogą liczyć rodzice, zgodnie i sumiennie pracują pracownicy administracyjno – obsługowi, zaś nauczyciele odnoszą pełną satysfakcję z efektów swojej pracy. Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę. Posiadamy swoje logo oraz kalendarz imprez i wydarzeń m. in.: Dzień Wychowania Przedszkolnego, pasowanie na przedszkolaka, Andrzejki, Mikołajki, Jasełka, bal karnawałowy, spotkanie z Babcią i Dziadkiem, powitanie wiosny, Dzień Niezapominajki, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka, Pożegnanie Przedszkola. Uczestniczymy w konkursach, festiwalach, imprezach kulturalnych, zawodach sportowych.Dbamy o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynków, upowszechniamy informacje o przedszkolu. Chcemy w ten sposób stworzyć wizerunek przedszkola przyjaznego dzieciom i rodzicom, do którego każdy chciałby posłać swoje dziecko.

 

MOCNE STRONY PRZEDSZKOLA

Wysoki poziom przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole potwierdzony badaniami dojrzałości szkolnej oraz ankietami do rodziców i nauczycieli szkoły /badanie losów absolwentów/.

Przedszkole zapewnia opiekę oraz wychowanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa.

Wysokie kwalifikacje i ustawiczne doskonalenie nauczycieli.

Zajęcia wychowawczo – dydaktyczne dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci i prowadzone na wysokim poziomie.

Atrakcyjny, konsekwentnie realizowany program wychowawczo – dydaktyczny, uwzględniający zainteresowania i potrzeby dzieci.

Ładny, bezpieczny, dobrze wyposażony budynek oraz funkcjonalnie zagospodarowany plac zabaw, który zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci i zachęca do zabawy.

Atrakcyjna oferta edukacyjna.

Szeroki wachlarz imprez, uroczystości i wycieczek.

Udział w konkursach, festiwalach i akcjach.

SŁABE STRONY PRZEDSZKOLA

Trudności w realizacji zadań jednocześnie dla wszystkich dzieci, ze względu na usytuowanie placówki w odrębnych, czterech budynkach.

   Opracowanie Programu Rozwoju Przedszkola poprzedzone zostało diagnozą pracy przedszkola, wynikającą z analizy jego mocnych i słabych stron. Tworząc program rozwoju, uwzględniono również potrzeby środowiska lokalnego, możliwości przedszkola zarówno karowe, jak i bazowe oraz Statut Przedszkola.

Na podstawie wyników diagnozy pracy placówki zostały podjęte działania zmierzające do osiągnięcia określonych zadań i celów.

ZADANIA DO REALIZACJI

2023/2024

  1. "JA I MÓJ ŚWIAT" - podejmowanie działań mających na celu budzenie miłości do regionu i ojczyzny poprzez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej i europejskiej.

2. Zapobieganie agresji - bezpieczne przedszkole.

2024/2025

1. Rozwój aktywności twórczej i sprawności manualnej poprzez muzykę, plastykę i teatr.

2. Kulturalny przedszkolak czyli savoir-vivre małego dziecka.

2025/2026

1. Przedszkolak małym ekologiem.

2. Mały czytelnik - rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

2026/2027

1. Czarodziejska matematyka - rozwijanie kompetencji matematycznych wśród dzieci. 

2. W zdrowym ciele - zdrowy duch - rozpowszechnianie wśród najmłodszych zdrowego stylu życia.

 

DZIECKO W NASZYM PRZEDSZKOLU:

  • czuje się bezpiecznie,
  • jest akceptowane takie, jakie jest,
  • ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces,
  • uczy się dostrzegać swoje mocne strony,
  • buduje pozytywny obraz samego siebie,
  • uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi,
  • poznaje swoje prawa i obowiązki,
  • osiąga dojrzałość szkolną na wymaganym poziomie, gwarantującą z powodzeniem rozpoczęcie nauki w szkole.

 

RODZICE W NASZYM PRZEDSZKOLU:

  • otrzymują rzetelną i obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka,
  • wyrażają swoją opinię i oceniają pracę przedszkola,
  • uzyskują pomoc specjalistów,
  • czynnie uczestniczą w życiu przedszkola,
  • są partnerami w tworzeniu klimatu, działalności dydaktycznej i zarządzaniu placówką.

 

NAUCZYCIELE W NASZYM PRZEDSZKOLU:

  • są aktywni i twórczy,
  • współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym,
  • aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach placówki,
  • tworzą i realizują własne programy dostosowane do potrzeb grupy i przedszkola,
  • doskonalą swoją wiedzę i zbierają nowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w  kursach i szkoleniach,
  • pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sponsorów i przyjaciół przedszkola,
  • monitorują efektywność własnej pracy,
  • dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami,
  • podnoszą kwalifikacje zawodowe,
  • prowadzą obserwacje pedagogiczne, które wykorzystują w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

  

Plan Rozwoju Przedszkola jest otwarty i może ulegać modyfikacji.

Plan Rozwoju Przedszkola jest uzupełnieniem zadań określonych w Statucie.

Plan Rozwoju zatwierdza do realizacji Rada Pedagogiczna.

Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Rady Pedagogicznej, Dyrektora Przedszkola i Rady Rodziców.

Obowiązuje od dnia zatwierdzenia.

Został zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr  2 /2022 z dnia 12 września 2022 roku.