Przedszkole Samorządowe 34 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 34 w Kielcach

REALIZACJA CELU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Cel: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

          Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego nawyki oraz przyzwyczajenia i decydują o jego późniejszym stylu życia.

          Sposób żywienia dzieci wpływa na ich rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny oraz na zdolność uczenia się. Zasoby, w które zostanie wyposażony młody organizm, są podstawą dobrego funkcjonowania przez wiele lat.

          Dlatego przedszkole to najlepsze środowisko dla dziecka, by rozpocząć i wdrażać systematycznie podstawy wychowania zdrowotnego.

 

Zadania realizowane w placówce w zakresie w/w celu:

1.Kształtowanie czynnej postawy prozdrowotnej oraz racjonalnego sposobu odżywiania się:

  • Wyjaśnienie i rozumienie pojęć: zdrowe odżywianie, witaminy…
  • Udział w prelekcji pani dietetyk, specjalisty od żywienia,

  • Tworzenie i analizowanie „zdrowych jadłospisów”,

  • Poznanie zasad zbilansowanej diety – „Piramida Żywieniowa”

  • Wyrabianie umiaru w kwestii spożywania słodyczy, chipsów, napojów gazowanych,

  • Rozumienie nieocenionej wartości wody w prawidłowym odżywianiu – udział w akcji „Mamo, tato – wolę wodę”,

  • Poznanie niektórych sposobów przyrządzania smacznych dań z owoców i warzyw, np. surówki, sałatki, soki – wykonanie wspólnie z dziećmi w przedszkolu i z rodzicami w domu, udział w akcji „Kubusiowi przyjaciele natury”,

  • Rozumienie znaczenia spożywania zdrowych produktów.

 

2.Zajęcia dydaktyczne poszerzające wiadomości dzieci na temat wychowania zdrowotnego, wyrabianie prawidłowych nawyków prozdrowotnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia:

  • Rozmowy, pogadanki, prelekcje,

  • Konkursy, quizy

  • Krótkie formy sceniczne i przedstawienia teatralne,

  • Zawody sportowe,

  • Wycieczki do przychodni,

  • Organizowanie wystaw plastycznych

 

3.Udział w projekcie „Jaka jest kondycja dzieci 3- letnich?”- prowadzonym przez pracowników Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Badania w/w projektu prowadzone przez 3 lata, dotyczą następujących sfer rozwoju:

  • Poziomu rozwoju fizycznego: masy i wysokości ciała,

  • Sposobu żywienia dzieci.


 

4.Uczestnictwo Przedszkola Samorządowego nr 34 w ogólnopolskich projektach promujących nawyki prozdrowotne, potwierdzone certyfikatem:

  • Bezpieczne Przedszkole” – zdrowie oraz aktywność najmłodszych,

  • Uczestnictwa w projekcie, którego celem jest poprawa jakości odżywiania dzieci, i promuje aktywność fizyczną, stanowiącą nierozerwalną część profilaktyki zdrowia,

  • Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej”, mający na celu prowadzenie i rozwijanie działań na rzecz promocji zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w ramach projektu „ Zachowaj Równowagę” realizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia.

 

 

EDUKACJA PRZEDSZKOLNA 

W DRODZE DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.

 

W dniu 13.06.2017r. w naszej placówce odbyło się szkolenie na temat „Edukacja przedszkolna w drodze do zrównoważonego rozwoju”, które przeprowadziła pani dr Aldona Kopik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  W spotkaniu wzięły udział nauczycielki z naszego przedszkola oraz z zaprzyjaźnionej placówki PS nr 40 w Kielcach.
Poniżej przedstawiam sprawozdanie ze  szkolenia.
 
Zrównoważony rozwój to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Zastosowane przez  Komisję Brundtland (1987) podejście do zrównoważonego rozwoju stanowiło przełom. Dzięki temu położony został nacisk na konieczność integracji działań w zakresie rozwoju społecznego, gospodarczego oraz ochrony środowiska naturalnego. Kluczową ideą zrównoważonego rozwoju jest sprawiedliwość międzypokoleniowa, która polega na zapewnieniu wszystkim pokoleniom równego dostępu do zasobów środowiska przyrodniczego, społecznego i ekonomicznego.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju pokazuje ścisłe zależności pomiędzy 3 sferami: gospodarką, społeczeństwem, środowiskiem. Rozwój żadnej z tych sfer nie powinien odbywać się kosztem innych. Planując rozwój gospodarczy powinniśmy kierować się potrzebami ludzi i środowiska. Polityka ochrony środowiska powinna brać pod uwagę konieczność rozwoju gospodarczego i realizacji potrzeb społecznych. Należy podejmować działania, które zmierzają do:
·         Zapewnienia dostępu do pracy, opieki zdrowotnej, edukacji, infrastruktury sanitarnej, w oparciu o poszanowanie praw człowieka i równości społecznej – ROZWÓJ SPOŁECZNY.
·         Wzrostu gospodarczego, który sprzyja spójności społecznej i eliminacji ubóstwa, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne – ROZWÓJ GOSPODARCZY.
·         Zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa ekologicznego poprzez ochronę środowiska naturalnego, zachowanie różnorodności biologicznej, ograniczenie zużycia zasobów naturalnych Ziemi, a także ich racjonalne wykorzystanie – ROZWÓJ ŚRODOWISKA.
Milenijne cele rozwoju (2000-2015):
·        -  Były zawarte w Deklaracji Milenijnej, którą w 2000r. podpisało 189 państw ONZ,
·         - Wyznaczono 8 celów, 18 powiązanych z nimi zadań, 48 wskaźników monitorujących,
·         -Dotyczyły krajów rozwijających się, koncentrując się na redukcji ubóstwa i głodu, zapewnieniu równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawie stanu zdrowia, poprawie stanu edukacji, walce z chorobami zakaźnymi, ochronie środowiska naturalnego oraz zbudowaniu globalnego partnerstwa między narodami na rzecz zrównoważonego rozwoju.
·         Osiągnięto postęp we wdrażaniu celów, jednak ich realizacja okazała się bardzo nierównomierna pomiędzy regionami i państwami, jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Największe efekty dotyczą walki ze skrajnym ubóstwem, eliminacji nierówności płci w dostępie do edukacji oraz poprawy dostępu do wody pitnej, nadal nierozwiązaną kwestią pozostaje eliminacja nierówności ekonomicznych i społecznych.
Milenijne cele rozwoju:
Cel 1 – Wyeliminować skrajne ubóstwo i głód.
Cel 2 – Zapewnić powszechne nauczanie na poziomie podstawowym.
Cel 3 – Promować równość płci i awans społeczny kobiet.
Cel 4 – Ograniczyć umieralność dzieci.
Cel 5 – Poprawić opiekę zdrowotną nad matkami.
Cel 6 – Ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, malarii i innych chorób.
Cel 7 – Stosować zrównoważone metody gospodarowania zasobami naturalnymi.
Cel 8 – Stworzyć globalne partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju.
 
AGENDA 2030
We wrześniu 2015 roku w Nowym Jorku podczas Kongresu ONZ został przyjęty plan zrównoważonego rozwoju dla świata – Agenda 2030. W Agendzie określono nowe cele zrównoważonego rozwoju dla świata. Na drodze konsultacji zostało wyznaczonych 17 głównych celów podzielonych na 169 bardziej szczegółowych zadań. Nad celami pracowała Otwarta Grupa Robocza ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju, która została powołana podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 2012 roku. W skład grupy weszło 30 przedstawicieli pięciu regionów ONZ.
ZMIANA PODEJŚCIA:
WCZORAJ = ŚRODOWISKO (zrównoważony rozwój koncentrował się na ochronie środowiska naturalnego przed skutkami szkodliwej działalności człowieka)
DZIŚ = CZŁOWIEK ( zrównoważony rozwój koncentruje się na jakość życia człowieka, ale jednocześnie zwraca uwagę na kwestie środowiska naturalnego oraz ochronę Ziemi tak, aby jej zasoby mogły służyć przyszłym pokoleniom).
Agenda 20130 – plan zrównoważonego rozwoju dla świata koncentruje się na 5 kluczowych aspektach: ludzie, globalne partnerstwo, dobrobyt, pokój i planeta.
Cele zrównoważonego rozwoju:
1. Koniec z ubóstwem.
2. Zero głodu.
3. Dobre zdrowie i jakość życia.
4. Dobra jakość edukacji.
5. Równość płci.
6. Czysta woda i warunki sanitarne.
7. Czysta i dostępna energia.
8. Wzrost gospodarczy i godna praca.
9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura.
10. Mniej nierówności.
11. Zrównoważone miasta i społeczności.
12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
13. Działania w dziedzinie klimatu.
14. Życie pod wodą.
15. Życie na lądzie.
16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
17. Partnerstwa na rzecz celów.
 
Wdrażanie edukacji dla zrównoważonego rozwoju jest warunkiem koniecznym do jego urzeczywistnienia. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju:
·         Umożliwia zdobywanie umiejętności, wiedzy i przymiotów zapewniających trwały rozwój.
·      Jest jednakowo dostępna na wszystkich szczeblach i we wszelkich społecznych kontekstach (rodzinnym, szkolnym, zawodowym, w lokalnej społeczności).
·         Buduje odpowiedzialność obywatelską i promuje demokrację poprzez uświadomienie praw i obowiązków.
·         Jest oparta na zasadzie uczenia się przez całe życie.
·         Wspiera równomierny rozwój jednostki.

Cele edukacji dla zrównoważonego rozwoju:
·         Kształtowanie pełnej świadomości i budzenie zainteresowania społeczeństwa wzajemnie powiązanymi kwestiami ekonomicznymi, społecznymi, politycznymi i ekologicznymi.
·      Umożliwienie każdemu człowiekowi zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawy stanu środowiska.
·     Tworzenie nowych wzorców zachowań, kształtowanie postaw, wartości i przekonań jednostek, grup i społeczeństw, uwzględniających troskę o jakość środowiska.

Edukacja dla zrównoważonego rozwoju to edukacja holistyczna i inter- dyscyplinarna, która:
·         Kształtuje wartości;
·         Rozwija myślenie krytyczne;
·         Rozwija umiejętność rozwiązywania problemów;
·         Wykorzystuje szerokie spektrum metod nauczania i uczenia się;
·         Wymaga aktywnego uczestnictwa;
·         Odnosi się bezpośrednio do codziennego życia zarówno osobistego, jak i zawodowego;
·         Odpowiada na wyzwania lokalne.
 
W dalszej części spotkania odbyły się ćwiczenia praktyczne. Nauczycielki podzielone na grupy opracowywały zadania, które można zrealizować do celów zrównoważonego rozwoju. Oto przykłady:
Cel 2 – Zero głodu:
- dbanie o ekosystemy, o ich środowisko naturalne;
- zwiększenie cen płodów rolnych w tym ekologicznych;
- poprawa warunków funkcjonowania (na wsi) ludzi;
- wyeliminować niedożywienie dzieci oraz dziewcząt i kobiet;
- szkolenia dla  drobnych  producentów  i  rolników  zwiększające wydajność i produkcję;
- zwiększyć rynek zbytu poprzez stałą współpracę międzynarodową.
Cel 8 – Wzrost gospodarczy i godna praca:
- tworzenie miejsc pracy, likwidacja bezrobocia;
- godna płaca;
- wynagradzanie za wykonanie zadania;
- przestrzeganie Kodeksu Przedszkolaka, zasad i norm grupowych;
- zatrudnianie osób pełnoletnich;
- działalność gospodarcza – małe i średnie zakłady pracy uprzemysłowione;
- likwidacja „szarej strefy”;
- rozwój handlu;
- BHP – przestrzeganie.
Cel 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja:
- monitorowanie i promowanie lokalnej kultury i produktów;
- wspieranie zdolności naukowych i technologicznych do tworzenia zrównoważonych wzorców konsumpcyjnych i produkcyjnych;
- promowanie i uświadamianie celów zrównoważonego rozwoju na całym świecie -  poprzez dostęp do Internetu;
- tworzenie raportów przez przedsiębiorstwa, czy cele zrównoważonego rozwoju są realizowane – sporządzanie raportów;
- recykling, segregacja odpadów – zwiększenie świadomości ludzi w tym zakresie;
- zmniejszenie użycia środków chemicznych – zapobieganie zanieczyszczaniu powietrza, gleby, wody – żywność ekologiczna i jej promocja;
- zrównoważyć produkcję i dystrybucję żywności – nie wyrzucać jedzenia – oszczędzanie wody.

 

SPOTKANIE Z WŁADZAMI MIASTA KIELCE.

   Za sprawą Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka - dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 34 w Kielcach wzięły udział w spotkaniu z Władzami Miasta. Wybrani delegaci zaprezentowali plakaty, na których przedstawili ulubione miejsca w mieście, a także wzięli udział w debacie na temat "Miasto przyjazne dzieciom". Wychowankowie przedszkola poczuli się bardzo dojrzale, gdyż rozmówcami byli  Pan Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce oraz Pan Dariusz Kozak - Przewodniczący Rady Miasta Kielce.
 
 

PROGRAM NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DZIECI I ICH INTEGRACJI Z RODZINĄ I PRZYRODĄ

 

   Mając na uwadze zrównoważony rozwój oraz bezpieczne tworzenie najmłodszym warunków do prawidłowego rozwoju Przedszkole Samorządowe nr 34 w roku szkolnym 2017/2018 przystąpiło do programu „Ruch w Naturze” .

Głównym celem programu jest zapobieganie deficytowi natury m.in. poprzez zorganizowanie ogródka przedszkolnego zwanego Zieloną Grządką, który pozwoli dzieciom na eksperymenty sadzenia i pielęgnowania roślin oraz promowanie wspólnego spędzania minimum 1 godziny dziennie w terenie przez dzieci i ich rodziców tzw. Zielone Godziny. Jak wiemy przedszkola to nie tylko miejsca doskonałej zabawy, ale też nauki i nieustannego rozwoju intelektualnego i fizycznego, w związku z tym idea zakładania ogródków jak również poznawanie i zgłębianie świata przyrody poprzez bezpośrednie doświadczenie w kontakcie z naturą to inwestycja w zdrowie i rozwój naszych dzieci.

   W związku z przystąpieniem do programu, nasze przedszkole założyło przedszkolny ogródek „Zielona Grządka”. Dzieci mają do dyspozycji nie tylko przedszkolny plac zabaw ale również przestrzeń, na której został założony ogródek. Z pomocą nauczyciela wykonują w nim podstawowe prace służące doświadczeniom oraz obserwacjom przyrodniczym.

ROLA ŚRODOWISKA RODZINNEGO:

- rodzice stanowią pierwszych partnerów dla społecznych interakcji dziecka; oddziałują oni na dziecko od najwcześniejszych chwil życia,

- w relacjach z rodzicami (jak również z pozostałymi członkami rodziny) dziecko na szansę zaspokajać swoje podstawowe potrzeby psychiczne,

- oddziaływanie rodziny na dziecko (zwłaszcza oddziaływania jego rodziców) ma dwutorowy charakter, a więc odbywa się zarówno na drodze świadomych oddziaływań wychowawczych, w wyniku których u dziecka kształtowane są zachowania będące odpowiedzią na oczekiwania jego rodziców, jak również na drodze oddziaływań niezamierzonych,

- rodzice są osobami stwarzającymi określone sytuacje, wyznaczające kierunek zmian w zachowaniu dziecka,

- rodzice są dla dziecka najważniejszymi wzorami osobowymi, które są przez nie asymilowane na drodze naśladownictwa i identyfikacji,

- dziecko wkracza w świat wartości kulturalnych i społecznych właśnie dzięki rodzicom, którzy zapoznają je z różnorodnymi celami zaspokajającymi jego potrzeby oraz uczą je sposobów osiągania tych celów.

FUNKCJE RODZINY

1. Funkcja prokreacyjna - podtrzymywana ciągłość gatunku ludzkiego.

2. Funkcja ekonomiczna - zaspokajanie potrzeb o charakterze materialnym każdego członka rodziny.

3. Funkcja opiekuńczo-zabezpieczająca - zakłada troskę i pielęgnację nad najmłodszymi, niepełnosprawnymi lub też chorymi spośród członków rodziny, a także na zagwarantowaniu godnego bytu tym członkom, którzy jeszcze nie posiadają własnych dochodów.

4. Funkcja socjalizacyjna - polega na uczeniu się sposobów zachowań, zasad, norm oraz cenionych wartości w kręgu określonego społeczeństwa.

5. Funkcja stratyfikacyjna - jest to określenie przez rodzinę statusu społecznego wszystkich swoich członków.

6. Funkcja rekreacyjna - to zaspokajanie potrzeb odpoczynku, relaksu, czy też rozrywki.

7. Funkcja kulturalna - podtrzymywanie tradycji, krzewienie kultury, przekazywanie zasad stosownego zachowania się (tzw. savoir vivre`u).

8. Funkcja moralno - religijna - jej celem jest wychowanie dzieci w duchu ideałów zgodnych z wyznawaną religią.

9. Funkcja profilaktyczna - polega na ochronie przed negatywnymi wpływami płynącymi z otaczającego świata.

 

ZADANIA RODZINY:

- Zapewnienie swoim członkom odpowiedniej stopy życiowej i poczucia bezpieczeństwa.

- Przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie.

- Nadawanie odpowiedniej pozycji w drabinie społecznej.

- Wykształcanie świadomości narodowej i przekazanie podstawowych informacji o kulturze i języku.

 

PROBLEMY RODZINY WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE:

1. Trudna sytuacja materialna.

2. Różnego rodzaju patologie.

3. Trwałe choroby.

4. Konflikty pokoleniowe.

5. Nieszczęśliwe wypadki.